недела, 5. декември 2021. Вести денес: 71
home Регион

Силен земјотрес кај грчкиот остров Карпатос

Силен земјотрес кај грчкиот остров Карпатос

Во морскиот дел во Источниот Медитеран, југоисточно од грчките острови Крит и Карпатос, утрово беше регистриран земјотрес со јачина од 6,1 степен, јави дописничката на МИА од Атина.

Според Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија во Атина, епицентарот на земјотресот е 127 километри југоисточно од Карпатос.

Коронавирус