среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 110
home Регион

Силен земјотрес ја погоди Хрватска: „Се тресеше целата куќа“

Силен земјотрес ја погоди Хрватска: „Се тресеше целата куќа“

Силен земјотрес од 4,6 степени според Рихтеровата скала ја погоди Хрватска, јавуваат локалните медиуми.

Како што пренесува „Вечерњи“, земјотресот ја потресе областа кај Петриња.

Епицентарот бил на длабочина од пет километри, 20 километри од Петриња и 65 километри од Загреб.

– На кратко, но тоа ја потресе куќата – рече еден од локалното население што го почувствува земјотресот.

Локални избори 2021