четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 125
home Регион

Силен земјотрес го стресе Балканот пред само неколку минути

Силен земјотрес го стресе Балканот пред само неколку минути

Силен земјотрес пред неколку минути го стресе Балканскиот полуостров.

Според сајтот на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, земјотресот е со јачина од 4,7 степени по Рихтер, на границата меѓу хрватска и Босна и Херцеговина.

Епицентарот на земјотресот е на 36 километри од Сплит, на длабочина од 2 километри.

Во текот на вчерашниот ден два земјотреси ја стресоа и Македонија, едниот рано утрото со јачина од 2,6 степени, додека вториот во 15 часот со јачина од 2.5 степени.

Коронавирус