недела, 31. јули 2022. Вести денес: 65
home Регион

Силен земјотрес го погоди нашиот јужен сосед

Силен земјотрес го погоди нашиот јужен сосед

Пред еден час е регистриран земјотрес во соседна Грција.

Според Европскиот сеизмолошки центар, земјотресот бил со јачина од 4,6 степени според Рихтеровата скала, на длабочина од 10 километри.

Епицентарот на земјотресот бил 17 километри од островот Закинтос.

Земјотресот бил почуствуван и во другите градови на земјата, како Патра и Атина.

 

Коронавирус