понеделник, 1. јуни 2020. Вести денес: 121
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Регион

Силен земјотрес го погоди грчкиот брег

Силен земјотрес го погоди грчкиот брег

Земјотрес со интензитет од 6,2 степена според Рихтерова скала е регистриран во близина на грчкиот брег, соопшти денеска Медитеранскиот сеизмолошки центар.

Епицентарот на потресот се наоѓал на околу 240 километри југозападно од грчкиот регион Метони на Пелопонез, на длабочина од десет километри под површина на земјата.

Засега нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.

Од почетокот на овој месец, Грција, поточно грчкиот остров Крит, го погодија неколку земјотреси, од кои последниот вчера со интензитет од 4,4 степени. (МИА)

Коронавирус