четврток, 24. септември 2020. Вести денес: 178
home Регион

Штрајк на вработените во јавниот сектор во Грција

Штрајк на вработените во јавниот сектор во Грција

Членовите на Синдикатот на вработените во јавниот сектор во Грција (АДЕДИ) утрово започна 24-часовен штрајк со барање за итно повлекување на законот за системот за вработување во образовниот сектор.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, по демонстрациите и штрајковите на вработените во образовниот сектор на 11 и 14 јануари, синдикатот денеска го парализира државниот сектор и ги повикува Грците да излезат на протест пред грчкиот Парламент.

Коронавирус