четврток, 19. мај 2022. Вести денес: 4
home Регион

Шокантни информации за убиството на Оливер Ивановиќ: Убиецот добил 40.000 евра?

Според до сега добиените информации од терен, се верува дека ниту еден политичар од Косово и Србија не се вклучени во атентатот, туку дека убиството има криминална позадина.
Шокантни информации за убиството на Оливер Ивановиќ: Убиецот добил 40.000 евра?

Српскиот новинар Стефан Цветковиќ, објави неколку фотографии од лице за кое тврди дека е вмешано во атентатот врз Оливер Ивановиќ.

Тој, до сликите дошол заедно со неколку негови колеги Албанци во Косово, со кои истражувале и дошле до информацијата дека лицето од сликата пристигнало во Косово на 12 јануари, а околу канцеларијата на Ивановиќ поминало 14 пати се до денот на атентатот.

Истото лице го напуштило Косово само еден ден по убиството, пишува порталот „Индексонлајн“.

Според до сега добиените информации од терен, се верува дека ниту еден политичар од Косово и Србија не се вклучени во атентатот, туку дека убиството има криминална позадина.

Цветковиќ вели дека за атентатот врз Ивановиќ се дадени 40 илјади евра.

– Освен објавувањето на лицето осомничено како убиец, тој објавува и други две фотографии на кои се лица кои дополнително треба да се испитуваат. За едното се верува дека е официјално лице вработено во косовска институција.Цело време додека истражува, Цветковиќ има целосен пристап до приватните камери, не само до оние на јавните места, наведува „Индексонлајн“.

Лидерот на Граѓанската иницијатива „Србија, демократија, правда“, Оливер Ивановиќ, беше убиен утрото на 16 јануари, кога во него беше пукано пред неговата канцеларија во Косовска Митровица. (МИА)

Коронавирус