понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 166
home Регион

Шестмина загинати при автобуска несреќа кај Софија

Шестмина загинати при автобуска несреќа кај Софија

Најмалку шест лица загинаа, а 20 други се повредени денеска кога автобус се превртел на автопат на 28 километри источно од Софија.

Како што соопшти бугарското Министерство за здравство, меѓу повредените има и деца.

Според бугарските медиуми, двајца од повредените патници се наоѓаат во критична состојба.

До несреќата дошло кога автобусот се судрил со автомобил, по што се превртел.

МИА

Коронавирус