петок, 27. ноември 2020. Вести денес: 0
home Регион

Шест словенечки државјани меѓу патниците на закотвениот крузер во Јапонија

Шест словенечки државјани меѓу патниците на закотвениот крузер во Јапонија

Од Министерството за надворешни работи на Словенија инфомираат дека меѓу патниците на крузерот, кој поради коронавирусот е закотвен во Јапонија, има и шест словенечки државјани.

Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, според последните информации овие словенечки граѓани не се во групата од 61 кои се заразени со коронавирусот. Тие се ноаѓаат во своите кабини, а во карантин ќе останат сè додека не добијат дозвола да го напуштат бродот.

Словенечките власти веќе прават планови како најбзо и наједноставно да ги вратат своите граѓани дома.

Коронавирус