понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 164
home Регион

Шешељ: Пресудата ја донесoа луѓе кои никогаш во животот не ме виделе

Шешељ: Пресудата ја донесoа луѓе кои никогаш во животот не ме виделе

Лидерот на Српската Радикална Партија, Воислав Шешељоцени дека пресудата против него е противправна.

Тој додаде дека ќе преземе одредени мерки против неа.

Шешељ за агенцијата Бета рече дека пресудата е противправна од формална причина зашто, како што рече, по англосаксонското право не може да се преиначи ослободителна пресуда за време на жалбена постапка.

-Тие можеле да ја укинат пресудата и да ја вратат во повторна постапка, рече лидерот на радикалите, додавајќи дека второстепаната пресуда против него ја донеле оние кои никогаш во животот не го виделе.

Коронавирус