петок, 16. април 2021. Вести денес: 0
home Регион

Серија земјотреси го тресат Лезбос

Серија земјотреси го тресат Лезбос

Околу осум часот утрово по локално време, во морскиот дел во близина на грчкиот остров Лезбос беше регистриран земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтерова скала, а една минути подоцна уште еден од 4,8 степени, според податоците од Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија, јави дописничката на МИА од Атина.

Во период од час и половина, во морскиот дел на 46 километри југозападно од Лезбос биле регистрирани шест земјотреси меѓу 2,9 и 4,9 степени.

Засега, нема информации за повредени или причинета материјална штета.

Коронавирус