среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 82
home Регион

Седум тони хашиш запленети од курдски герилци во Турција

Седум тони хашиш запленети од курдски герилци во Турција
IST01 - 20020401 - ISTANBUL, TURKEY : Two Turkish Gendarmes in plain clothes stand beside packages of drugs in Hendek region of Sakarya, Monday 01 April 2002. Turkish police seized a world record amount of heroin-grade morphine, an estimated 7.45 tons (6,750 kg) worth about 2.9 million dollars (3.31 million euros). EPA PHOTO AA/AZIZ UZUN/ko/mr

Турските безбедносни сили заплениле над седум тони хашиш, произведен од страна на бунтовичката Курдска работничка партија (ПКК).

Дрогата била запленета во југоисточна Турција, во близина на Дијарбакир.

Опсежната операција на турските сили почнала на 10 септември, а во акциите биле откриени и плантажи со марихуана. Се смета дека производството и шверцот на дрога е еден од главните извори на приходи на ПКК, која се бори за автономија на курдите во Турција, во конфликт кој во изминатите 30-ина години однесе над 40.000 животи.

Освен дрогата, турските полицајци заплениле и експлозив и муниција.

Коронавирус