сабота, 28. март 2020. Вести денес: 108
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Регион

Се зголемува црниот биланс, 35 загинати во земјотресот во Албанија

Се зголемува црниот биланс, 35 загинати во земјотресот во Албанија

Бројката на жртвите од земјотресот во Албанија достигна 35 лица, јави синоќа весникот „Албаниан дејли њуз”, на својот сајт, повикувајќи се на официјални податоци.

Претходно беше соопштено за 27 загинати и над 650 повредени. Според податоците на весникот, досега од под урнатините на зградите се извадени приближно 45 преживеани лица.

Операциите на потрага и спасување се уште се во тек, пренесе БТА.

Земјотресот со јачина на ударот од 6,4 степени според Рихтер во вторникот, околу 4 часот утрината по локално време, ја стресе Албанија и околните земји. Најсилно настрадани се реоните на Драч и Тирана.

Владата вчерашниот ден, 27 ноември, го прогласи за Ден на национална жалост.