четврток, 13. август 2020. Вести денес: 0
home Регион

СЕ ЗАПАЛИ АВИОН ВО ВОЗДУХ- пеколна драма над небото во Солун, во авионот биле 164 патници, меѓу нив и бебе!

СЕ ЗАПАЛИ АВИОН ВО ВОЗДУХ- пеколна драма над небото во Солун, во авионот биле 164 патници, меѓу нив и бебе!
ФОТО: Илустрација

Поради пожар во пилотската кабина, авион на компанијата „Рајанер“ попладнево принудно слетал на аеродромот во Солун, а сите 164 лица, патници и членови на екипажот безбедно биле евакуирани, јави дописничката на МИА од Атина.

Како што соопштија од Генералниот секретаријат за цивилна заштита на Грција, во 17.45 часот авионот кој од Берлин летал за Атина, додека бил над Халкидики испратил сигнал за помош и побарал принудно слетување поради пожар во пилотската кабина, по што веднаш биле активирани сите предвидени протоколи.

Принудното слетување било успешно, а 157 патници, едно бебе и шест членови на екипажот безбедно го напуштиле авионот.

Грчката новинска агенција АНА-МПА објави дека според информациите од Противпожарната служба на Грција во електронските системи во пилотската кабина имало знаци на пожар, а на аеродромот во Солун биле 20 пожарникари со девет возила, но не била потребна интервенција.

Коронавирус