петок, 18. ноември 2022. Вести денес: 4
home Регион

Се урна грчки воен авион

Според гчкиот весник „Катимерини“ се работи за еден од двата авиони кои биле испратени да пресретнат турски борбени летала над Егејско Море.
Се урна грчки воен авион

Грчкото воено воздухопловство денеска информираше дека борбен авион од типит Мираж 2000-5 паднал во близина на островот Скирос.

Според гчкиот весник „Катимерини“ се работи за еден од двата авиони кои биле испратени да пресретнат турски борбени летала над Егејско Море.

Според весникот, се верува дека не дошло до непријателско соочување, но се уште нема официјална потврда за причината за уривањето на грчкиот воен авион.

Бродови на грчката морнарица го пребаруваат местото на инцидентот, во потрага по пилотот.

(Миа)

Коронавирус