среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 81
home Регион

Се урна беспилотен авион во Грција

Се урна беспилотен авион во Грција

Беспилотен авион од типот „Сагем Спервер“ на грчката армија претпладнево се урнал на околу четири километри западно од градот Комотини во северна Грција.

Како што јави „Катимерини“, авионот извршувал тренинг лет и се урнал пет минути по полетувањето. Според првични проценки, инцидентот е последица на механички дефект.

Остатоците од авионот се собрани и се очекува официјална информација од армијата.

Коронавирус