недела, 24. јануари 2021. Вести денес: 0
home Регион

Се тресеше Хрватска: Силен земјотрес го погоди Сплит, звукот бил морничав

Се тресеше Хрватска: Силен земјотрес го погоди Сплит, звукот бил морничав

Рано утринава околу 3 часот земјотрес ја стресе Хрватска, епицентарот бил околу 21 километар од Сплит.

Сеизмолошкиот завод наведува дека јачината на земјотресот бил 4,2 степени по Рихтеровата скала.

– Спиев и одеднаш ме разбуди тресењето на шкафовите и лустерите, веднаш скокнав од креветот, вели еден граѓанин кој го почуствувал земјотресот.

Коронавирус