петок, 26. ноември 2021. Вести денес: 152
home Регион

СЕ СТРЕСЕ СРБИЈА: Во текот на ноќта регистрирани два земјотреси

СЕ СТРЕСЕ СРБИЈА: Во текот на ноќта регистрирани два земјотреси

Во Србија повторно се регистрирани нови земјотреси, соопшти Републичкиот сеизмолошки завод.

Како што се наведува, во прашање е регионот Лесковац. Земјотресот е регистриран утрово околу три часот по полноќ, а бил со јачина од 1,6 степени според Рихтеровата скала.

Потсетуваме дека сеизмичката активност во Србија е засилена во последните неколку недели. Минатата среда беа регистрирани два земјотреси, едниот во Младеновац, другиот во Косово и Метохија.

Коронавирус