недела, 13. јуни 2021. Вести денес: 14
home Регион

Се сé тресеше без престан- серија земјотреси утрово го погоди овој турски град, најсилниот беше со јачина од 5,1 степени по рихтер (ВИДЕО)

Се сé тресеше без престан- серија земјотреси утрово го погоди овој турски град, најсилниот беше со јачина од 5,1 степени по рихтер (ВИДЕО)

Земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала ја погоди западната турска провинција Измир рано утрово.

Според турските медиуми, земјотресот се случил во 08:46 часот по локално време на длабочина од 20,6 километри, соопшти турскиот орган за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД), додавајќи дека епицентарот на земјотресот бил округот Карабурун во Измир.

Како што е дополнително познато, овој земјотрес беше проследен со други четири земјотреси, со јачина од 4,8 и 4,7 степени.

Медиумите објавија дека земјотресот бил почувствуван и во соседните провинции, како и во Лезбос, Грција.

ЕУРО 2020

Македонија