сабота, 26. септември 2020. Вести денес: 5
home Регион

Се распаѓа пратеничката група на Река

Се распаѓа пратеничката група на Река

Пратеникот Јоргос Амирас го најави заминувањето од пратеничката група на Река поради несогласувањето со партиската линија во однос на Договорот од Преса и веќе е независен пратеник, јави дописничката на МИА од Атина.

-Не можев да постапам поинаку кога во следните денови ќе требаше како претставник на пратеничката група на партијата јавно да говорам во името на партијата во која водечките членови имаат спротивна позиција од мојата лична позиција за едно важно национално прашање, вели Амирас во писмената изјава.

Со неговото заминување и по бришењето на Спирос Данелис од Река, пратеничката група на партијата останува со четири пратеници.

Според Деловникот на грчкиот Парламент, пратеничка група формира партијата која што по изборите има најмалку пет пратеници.

Коронавирус