понеделник, 29. ноември 2021. Вести денес: 126
home Регион

Се огласи СПЦ: Патријархот Иринеј не е починат, тоа е лажна вест !

Се огласи СПЦ: Патријархот Иринеј не е починат, тоа е лажна вест !

Српската православна црква (СПЦ) ги негираше обвинувањата дека српскиот патријарх Иринеј починал како резултат на вирусот корона, како што објавија претходно денес некои медиуми во Србија.

Во врска со лажните вести за наводното упокојување на Неговата Светост Српскиот патријарх г. Иринеј, ја известуваме јавноста дека, според официјалниот извештај на советот на лекари кои се грижат за здравјето на Поглаварот на нашата црква, неговата состојба е непроменета од извештајот што го објавивме утрово“, соопшти Српската православна црква.

Коронавирус