сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 0
home Регион

Се ниша Владата на Ципрас: Опозициската Неа Демократија со највисок рејтинг, 6,2 отсто поголем од на СИРИЗА

Се ниша Владата на Ципрас: Опозициската Неа Демократија со највисок рејтинг, 6,2 отсто поголем од на СИРИЗА

Новата анкета на јавното мислење во Грција, спроведена од Алко за Опен Тв, покажува дека опозицискта Неа Демократија има 6,2 проценти повисок рејтинг од СИРИЗА, односно 27,6 отсто наспроти 21,4 отсто на партијата на премиерот Алексис Ципрас.

Неонацистичката Златна зора е на трето место со 7,2 отсто, по што следи Комунистичката партија со 6,2 отсто и центристичкото Движење за промени со 5,4 отсто.