петок, 25. септември 2020. Вести денес: 106
home Регион

Се криел на гробишта: По 16 дена, конечно уапсен монструмот кој ја киднапираше малата Моника- еве за што бил претходно осудуван

Се криел на гробишта: По 16 дена, конечно уапсен монструмот кој ја киднапираше малата Моника- еве за што бил претходно осудуван

Во Србија е уапсен Нинослав Јовановиќ, познат како „Малчанскиот берберин“, кој е осомничен за киднапирање на малата Моника Каримановиќ, потврдија во Вишото јавно обвинителство во Ниш.

Потрагата по Јовановиќ траеше од 20 декември, кога ја киднапираше и ја злоупотребуваше Каримановиќ (12) во селото Суви До. Во меѓувреме, таа беше пронајдена во село Јасеновиќ, по 10-дневна потрага, јави дописникот на МИА од Белград.

Јовановиќ е уапсен од полицијата, по пријава, на Малчанските гробишта, каде се криел деновиве.

Тој беше уапсен во средината на октомври 2018 година под сомнение дека преку апликацијата месинџер испраќал пораки до повеќе женски лица, каде барал од нив да му достават скратена коса или да ги шиша во замена за паричен надомест.

„Малчанскиот берберин“ претходно беше осуден на 12 години затвор за шишање и силување 12-годишно девојче, а во 90-тите години исто беше осуден за силување на 10 години затвор.

Јовановиќ по издржувањето на казната беше ослободен на 18 март оваа година.

Во моментов во Србија има запишано 306 лица во Регистарот на педофили. Тоа се лица кои се конечно осудени за некое од кривичните дела против сексуалната слобода врз малолетни лица, на кои се применува „Законот на Марија“, донесен во 2013 година.

Коронавирус