среда, 28. октомври 2020. Вести денес: 158
home Регион

Се излекувала од коронавирус, но доживеала шок: Додека лежела во болница и починале сопругот и двата сина

Се излекувала од коронавирус, но доживеала шок: Додека лежела во болница и починале сопругот и двата сина

Вистинска семејна трагедија доживеала Емира Дураковиќ која во болница се лекувала од коронавирус. За време на лекувањето, таа дознала дека нејзиниот сопруг починал, но криеле од неа дека останала и без двата сина.

Сопругот Хајрудин и синовите Адис и Харис, починале како резултат на инфекција со коронавирус. Таа пред два била пуштена од болницата во Бугојно, БиХ, на домашно лекување.

-Боли утрово кога ја повикав невестата да ја прашам што може да јаде … Кога ми рече:„ Ми е чудно што ми се јавуваш ти, а не децата“. Затоа, и реков: ‘Се договоривме во семејството да не те оптеретуваме и тоа е препорака на лекарот’. Што да и кажам на мајката, таа не знае ниту за едниот син, ни за другиот. Ние и рековме за нејзиниот сопруг “, изјави за Н1 Кемал Дураковиќ, чичко на починатите браќа и брат на нивниот татко.

Веста дека нејзините синови починале ја рашириле нејзините роднини по отпуштањето од болницата. Според N1, Емира претчувствувала дека тоа се случило, а нејзиниот трет син Џемал исто така зборува за трагедијата.

-Тамам беше пред да и кажам. Пред да ја прашам, таа ме праша дали е вистина дека и двајцата не можеле да издржат. Јас реков:” Мајко, од кого дозна? ” Таа ми вели: „Драгиот Бог ми рече, имав претчувство“, изјави Џемал Дураковиќ за Н1.

Семејството на Емира Дураковиќ е благодарно на медицинскиот персонал и лекарите што се грижеле за неа.

Иако тој самиот ја победи короната, на Џемал не му било дозволено да го види телото на неговиот починат татко.

Коронавирус