среда, 7. декември 2022. Вести денес: 167
home Регион

Сава се излеа во Загреб

Сава се излеа во Загреб

Реката Сава денеска се излеа во Загреб поради високиот водостој по два дена врнежи, пренесува Индекс.хр.

Силен дожд врнеше во Загреб последните два дена, а силно невреме го зафати градот завчера.

Имено, за време на невремето што вчера попладне ги зафати Загреб и Загребската жупанија, граѓаните се пријавија во Центарот 112 за уништување на дрвја и гранки, оштетување на возила и лимени покриви, но за среќа нема повредени, соопшти Дирекцијата за цивилна заштита.

Qatar 2022