среда, 16. јуни 2021. Вести денес: 135
Во живо

ВО ЖИВО: 31 година ВМРО-ДПМНЕ „Македонија за сите луѓе“

home Регион

Самоопределување на Албин Курти со убедливо водство на предвремените парламентарни избори во Косово

Самоопределување на Албин Курти со убедливо водство на предвремените парламентарни избори во Косово

Партијата Самоопределување освои најмногу гласови на парламентарните избори во Косово, покажуваат излезните анкети, јави агенцијата ДПА.

Левичарската партија освои најголем дел од гласовите – 42 проценти, соопштија анкетарите од Институтот Пипос по затворањето на избирачките места во 19 часот.

Долгогодишната владејачка партија ПДК (Демократска партија на Косово), според излезните анкети, освоила 16,5 проценти од гласовите, а конзервативната ЛДК (Демократска лига на Косово) 15 проценти од гласовите.

ЕУРО 2020

Македонија