понеделник, 1. август 2022. Вести денес: 181
АКТУЕЛНО

ДЕТАЛИ ЗА ТРАГЕДИЈАТА: Три лица загинаа откако со возило излетале од коловоз

home Регион

Самоопределување го предложило Курти за мандатар на новата косовска Влада

Самоопределување го предложило Курти за мандатар на новата косовска Влада

Движењето Самоопределување, партијата која освои најмногу гласови на октомвриските избори на Косово, денеска го предложи лидерот на партијата Албин Курти за мандатар за формирање на новата Влада.

Факсимилот од документот го објави приштинската телевизија Клан Косова.

Предлогот за мандатар Самоопределување го доставило до претседателот Хашим Тачи, по неколкуте негови повици или да предложат мандатар или да го информираат дека се откажуваат од таа позиција.

Приштинскиот весник „Газете Експрес“ пишува дека предлогот Курти да биде мандатар му се доставува на Тачи.

Движењето  Самоопределување на Курти нема мнозинство во парламентот за да може самостојно да формира влада, а засега нема ниту информации дека повеќемесечните преговори со второпласираниот Демократски сојуз на Косово, дадоа некаков резултат за постизборна коалиција. (МИА)

Коронавирус