понеделник, 25. септември 2023. Вести денес: 112
home Регион

Сакала да биде доктор: Сонот на тинејџерката што беше убиена со калашников ќе остане неостварен

Сакала да биде доктор: Сонот на тинејџерката што беше убиена со калашников ќе остане неостварен

Медиумите на Косово јавуваат дека втората жртва во вчерашниот напад врз ученичкиот автобус кај Глоѓан е 17-годишната Г.М. Таа починала во болницата во Пеќ. Роднина на убиеното девојче вели дека нејзиниот сон да стане лекар ќе остане неостварен.

Тинејџерката Г.М. била ученичка по медицина. Нејзината братучетка изјавила дека девојката (17) сонувала да стане лекар, пренесува Репортерс.

„Имаше 17 години, отиде на медицинско училиште и се врати од училиште. Тоа беше училишен возен ред, се враќаше како и секој ден со автобус, како и сите ученици“, рече таа.

Како што изјавила за РТК, семејството на убиената девојка е во шок.