вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 88
home Регион

Рикер утре во посета на Тирана, ќе се сретне со Рама и Баша

Рикер утре во посета на Тирана, ќе се сретне со Рама и Баша

Заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Филип Рикер утре ќе престојува во Тирана, јави агенцијата Балкан веб.

Високиот амеркански функционер ќе се сретне со премиерот Еди Рама и со лидерот на најголемата опозициска партија, Демократската, Љуљзим Баша. Средбата со Баша ќе биде во седиштето на партијата.

На средбите ќе се „разговара за американско-албанските односи и други области од заедничи интерес“.

Според агенцијата, Рикер во Албанија ќе допатува од Италија а на први јули ќе пристигне во Охрид, Северна Македонија.

-Тој во Охрид, ќе присуствува на конференцијата „Патот до Преспа„ ( Road to Prespa), за да ја истакне поддршката на САД за продолжен дијалог и соработка кон стабилноста и прогресот во регионот.

Ќе се сретне со премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Бујар Османи, и други високи официјални лица, наведува агенцијата.

Коронавирус