сабота, 19. септември 2020. Вести денес: 0
home Регион

Рибари во Грција уловиле ајкула тешка 330 килограми

Рибари во Грција уловиле ајкула тешка 330 килограми

Вид на ајкула тешка околу 330 килограми, уловиле рибарите во близина на грчкиот град Кавала, објавија локалните медиуми.

Според истите информации, станува збор за вид кој често е на мета на риболовците и е речиси загрозен вид пред истребување, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчката новинска агенција АНА-МПА пишува дека не е јасно дали ајкулата случајно се заплеткала во мрежите пуштени од специјалниот брод за риболов или била намерно уловена.

Коронавирус