понеделник, 23. мај 2022. Вести денес: 160
home Регион

Рекордни, речиси 2.000 нови случаи и во БиХ- црната бројка на починати надминува 20 лица

Рекордни, речиси 2.000 нови случаи и во БиХ- црната бројка на починати надминува 20 лица

Во изминатите 24 часа, тестирање на вкупно 3.891 лабораториски примероци беше спроведено во БиХ, а коронавирусот е потврден кај 1.912 лица, што е најголем број на случаи за еден ден од почетокот на пандемијата.

Во изминатите 24 часа, 2.217 примероци беа поднесени во Институтот за јавно здравје на Федерацијата БиХ, од кои 1.070 беа позитивни за САРС-КоВ-2, пренесува Потал Кликс. Регистрирани се нови случаи во сите кантони во Федерацијата БиХ. Досега се тестирани вкупно 206.236 примероци, а потврден е коронавирус кај 31.671 поединец. Во моментов, активни се 11.462 случаи позитивни на SARS-CoV-2. Во изминатите 24 часа, пријавени се 15 нови смртни случаи во ФБиХ.

Во последните 24 часа биле тестирани 1.674 лабораториски примероци во Република Српска, а вирусот е потврден кај 842 лица. Седум смртни случаи биле пријавени во Институтот за јавно здравје на РС, во кои било потврдено присуство на коронавирусот. Досега се потврдени 17.846 случаи во РС, а вкупно починаа 416 лица кај кои претходно беа позитивни на коронавирусот.

Коронавирус