недела, 25. јули 2021. Вести денес: 0
home Регион

Рекордни 140 новозаразени со коронавирусот во Хрватска

Рекордни 140 новозаразени со коронавирусот во Хрватска

Со 140 новозаразени лица, Хрватска во последните 24 часа постави нов рекорд за едно деноноќие, а починало едно лице.

Националниот штаб за цивилна заштита соопшти дека во земјата има 1.088 активни случаи, од кои 124 пациенти се во болница, а тројца се на респиратор.

Од 25 февруари, кога е регистриран првиот случај на зараза во Хрватска, досега се регистрирани вкупно 3.672 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 118 починале, а 2.466 оздравеле.

Во моментов има 4.756 лица во самоизолација.

До денеска, тестирани се вкупно 92.808 лица, од кои 1.322 во последните 24 часа. (МИА)

Коронавирус