вторник, 26. мај 2020. Вести денес: 0
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Регион

Регистриран благ пад на новозаразени со коронавирусот во Хрватска

Регистриран благ пад на новозаразени со коронавирусот во Хрватска

Во Хрватска денеска се регистрирани само 14 нови случаи на лица заразени со коронавирусот, соопштија од Штабот за цивилна заштита.

Како што јави дописникот на МИА, со ова вкупниот број заразени изнесува 495. Денес на домашно лекување се отпуштени и 22 пациенти кои беа хоспитализирани поради Ковид-19.

Министерот здравство Вили Берош изјави дека веќе четврти ден по рад бројот на ново заразени опаѓа.

Хрватска денеска ја регистрираше втората жртва од Ковид-19, а се работи за постаро лице кое претходно имало хронични болести.

Денес од Кроејша Еирланс објавија дека ги регистрирале први два случаја на вработени заразени со коронавирусот.

Коронавирус