среда, 1. февруари 2023. Вести денес: 154
home Регион

Ратко Младиќ ќе поднесе жалба на пресудата за воени злосторства и геноцид

Ратко Младиќ ќе поднесе жалба на пресудата за воени злосторства и геноцид

Поранешниот воен лидер на босанските Срби Ратко Младиќ денеска поднесе жалба против донесената пресуда за доживотен затвор за геноцид, злосторства против човештвото и воени злосторства, изнесена во ноември минатата година од Хашкиот трибунал.

Адвокатите на Младиќ, кој уште се нарекува „касап на Балканот“, побарале од „Апелацискиот суд да ги отфрли сите погрешни судски одлуки“ и да го ослободи нивниот клиент.

Истовремено, обвинителството поднесе жалба, со која се бара од Трибуналот да го прогласи Младиќ за виновен во второто обвинение за геноцид. (МИА)