понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 54
home Регион

Расте напнатоста во Црна Гора – Полицијата го претепала градоначалникот на Будва (ВИДЕО)

Расте напнатоста во Црна Гора – Полицијата го претепала градоначалникот на Будва (ВИДЕО)

Припадници на црногорските специјални полициски сили брутално го претепале и уапсиле градоначалникот на Будва, Марко Царевиќ утрово.

Царевиќ и претседателот на Собранието на Општина Будва биле уапсени пред зградата на Општината, а полицијата ги привела и менаџерот на Општината и останатите водечки функционери.

Како што се слуша на видеата објавени на социјалните мрежи, Царевиќ бил брутално претепан, а на снимката се гледа дека полицијата применува сила и кон другите функционери на општината.

Во Будва во моментов е хаос пред Општината, а на зградата ѝ се искршени и стаклата.

Насобраните граѓани извикуваат: „Усташи, усташи“ и „Мафија, мафија“.

Инаку, полицијата синоќа се откажала од асистенција во управната инспекција во поставувањето на нови власти во Будва, со што пропадна планот на ДПС да се смени легитимната власт на Будва.

Коронавирус