петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 149
home Регион

Расте бројот на загинати во тешката железничка несреќа во близина на Ниш (ВИДЕО)

Расте бројот на загинати во тешката железничка несреќа во близина на Ниш (ВИДЕО)

Бројот на жртви во несреќата во која воз преполови патнички автобус, се изкачи на 5 лица, а 10 се борат за живот.

Во клиничкиот центар во Ниш се примени над 30 пациенти, од кои десетмина се во тешка состојба. До несреќата дошло кога возот удрил во патнички автобус, со кој се возеле деца на училиште во близина на Ниш.

Во несреќата загинало едно дете, а деца има и меѓу тешко повредените. Според српските медиуми железничкиот премин , каде минувал автобусот, бил незаштитен.

Коронавирус