четврток, 17. јуни 2021. Вести денес: 129
home Регион

Раперот Раста дилал дрога за Веља Невоља?

Раперот Раста дилал дрога за Веља Невоља?

Полицијата истражува дали познатиот рапер Стефан Ѓуриќ- Раста дилал дрога за Вељко Беливук, откако меѓу уапсените членови на криминалната група на Веља Невоља, е и поранешниот полицаец од Лозница, Владо Георгиев, кој, како што ексклузивно открива Курир, е менаџер на раперот од април лани.

Постојат сомневања дека Раста, кој беше уапсен во 2020 година откако кај него беа пронајдени околу 600 грама дрога, исто така бил поврзан со криминалната група.

Џипот „мерцедес“, кој Раста го зеде под закуп, бил на паркингот на СБПОК на денот на апсењето на Беливук и многумина се прашувале зошто полицијата го запленила автомобилот на раперот, но тоа било направено бидејќи Георгиев го возел додека раперот бил во затвор. Возилото сега се вештачи за да се утврди дали има траги од евентуални ликвидции извршени во џипот.

– Причината за неговата привремена конфискација е што овој автомобил го управувал менаџерот на комбинатот, Владо Георгиев, додека раперот бил во притвор – објаснува соговорникот на Курир.

Според соговорникот на Курир, постои сомневање дека Раста започнал да контактира со членови на бандата е на почетокот на 2020 година.

– Пред да биде уапсен музичарот на почетокот на октомври минатата година, беше виден неколку пати во ресторан на стадионот Партизан, во друштво на луѓе за кои беше познато дека соработуваат со Беливук. Наскоро, Георгиев, кој до неодамна се викаше Драган Секулиќ, се претставил со прекарот „Секула“ и стана негов менаџер. Ги отпушти луѓето што дотогаш го обезбедуваа и ги вработи „момците на Веља, открива соговорникот.

Според него, сè уште се проверува дали Раста доброволно започнал соработка со оваа криминална група, или дали бил присилен на некој начин.

– Кога Ѓуриќ беше уапсен, тој изјави дека дрогата запленета од полицијата е негова, но дека не смее да го открие името на лицето од кое го купил затоа што се плаши за својата и безбедноста на неговото семејство, потсетува тој.

ЕУРО 2020

Македонија