понеделник, 14. јуни 2021. Вести денес: 88
home Регион

Радев: предвремени избори во Бугарија на 11 јули

Радев: предвремени избори во Бугарија на 11 јули

Бугарија ќе одржи парламентарни избори на 11 јули, откако не успеа третиот и последен обид за формирање влада по анкетите на 4 април, кои доведоа до расцепкан парламент, изјави денеска претседателот Румен Радев.

Тој додаде дека очекува назначувањето на новата изборна комисија да биде финализирано на 11 мај, кога тој ќе ги распише изборите, ќе го распушти парламентот и ќе назначи привремена влада.

ЕУРО 2020

Македонија