среда, 28. октомври 2020. Вести денес: 116
home Регион

Радев најави дека ќе стави вето на измените на изборниот закон

Радев најави дека ќе стави вето на измените на изборниот закон

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска изјави дека ќе стави вето на измените на изборниот закон.

На прашањето дали гледа основа за ставање вето на ревизиите што се усвојуваат, тој рече: „Категорично“.

Покрај тоа што ги гледа амандманите како обид да се остави отворена изборна манипулација, Радев укажа и на економскиот аспект, тврдејќи дека инвестирањето во набавка на машина за броење ќе биде бесмислено.

-Властите очигледно се обидуваат да влијаат и да ги манипулираат изборите по своја волја, рече бугарскиот претседател.

Тој додаде дека радикализацијата на протестите е нормална реакција, бидејќи демонстрантите „беа навредувани, игнорирани, па дури и тепани“. (МИА)

Коронавирус