сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 35
home Регион

Првични резултати во Косово: Во 19 општини избран градоначалник во прв круг

Првични резултати во Косово: Во 19 општини избран градоначалник во прв круг

По преброени повеќе од половина од гласачките ливчиња, резултатите укажуваат дека во Косово се избрани градоначалници на 19 општини уште во првиот круг, пишува Коссев.

Од досега објавените резултати на веб -страницата на Централната изборна комисија, Дечани, Качаник, Јужна Митровица, Лепосавиќ, Липљан, Ново Брдо, Обилиќ, Пеќ, Србица, Штрпце, Сува Река, Урошевац, Зубин Поток, Звечан, Генерал Јанковиќи, Ранилуг, Партеш и Северна Митровица ќе го решат прашањето за градоначалникот, пренесува Коссев, повикувајќи се на Газета експрес.

Од 19 општини во кои, според досегашните резултати, нема да има втор круг, Самоопределување не победи во ниту една од нив.

Според резултатите во општините каде што не се очекува втор круг, ПДК води пред другите албански партии – први се во Урошевац, Јужна Митровица, Србица, Качаник и Генерал Јанковиќ.

Во меѓувреме, според досегашните резултати, Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) ќе победи без втор круг во Пеќ и Липљан, додека Алијансата за иднината на Косово (ААК) ќе победи во Дечани и Сува Река.

Кандидатите на Српската листа синоќа прогласија победа во сите десет општини со мнозинство Срби на локалните избори во Косово.

Државниот обвинител на Косово објави дека до вчера, на целата територија на Косово, во врска со изборниот процес, биле регистрирани шест случаи на нерегуларности, во кои биле вклучени 14 лица, од кои 13 се приведени.

Лицата се процесуирани под сомнение дека сториле кривични дела повреда на слободното определување на избирачите и давање или примање поткуп во врска со гласањето, како и за попречување на гласањето и фалсификување на резултатите од гласањето.

Претходно беше објавено дека за време на изборниот ден во Косово, имало 80 обвинители на должност, 40 судии на должност, додека повеќе од 3.300 полицајци се грижеле за безбедноста на гласањето.

Коронавирус