четврток, 26. ноември 2020. Вести денес: 159
Во живо

Натпартиски протест за одбрана на црвените линии кои се последниот бедем на нашиот идентитет

home Регион

Прва жртва од невремето во Словенија

Прва жртва од невремето во Словенија

Едно лице го загуби животот, откако поради силниот ветер врз неговиот автомобил падна дрво. Несреќата се случи утрово на патот Дравоград – Марибор во близина на местото Подвелки, јави диписникот на МИА од Љубљана.

По несреќата, полицијата го затвори за сообраќај целиот патен правец.

Поради силниот ветер цела Словенија од денес е во “портокалова фаза”. Агенцијата за животна средина го издаде предупредувањето по информацијата на метеоролошките служби, дека во некои делови од државата ветерот денес ќе достигне брзина и до 120 километри на час.

Коронавирус