четврток, 26. ноември 2020. Вести денес: 158
Во живо

Натпартиски протест за одбрана на црвените линии кои се последниот бедем на нашиот идентитет

home Регион

Прва изјава на Рама по земјотресите во Албанија: Ситуацијата е драматична

Прва изјава на Рама по земјотресите во Албанија: Ситуацијата е драматична

Албанскиот премиер Еди Рама во првата реакција по силниот земјотрес што ја погоди земјата оценува дека ова е драматичен момент, но оти заедно ќе се справат со него.

-Ова е драматичен момент, треба да ја зачуваме смиреноста, да бидеме еден до друг и заедно да се справиме со состојбата. Ние ќе сториме се и со нашите големи пријатели ќе ја надминеме оваа ситуација. Храброст!Трпение! Солидарност, напиша Рама на Фејсбук.

Има и жртви, па затоа Рама додава дека целата држава е на нозе.

-Од силниот земјотрес има сериозни последици и, за жал, загубивме животи. Сите државни структури се во функција уште од првите моменти по потресот. Интензивно се работи на неколку фатални места во Драч и Туман за да се спаси секој можен живот, наведува Рама, кој од рано утринава е во Драч.

Според албанскиот Институт за сеизмологија, во период од четири часа регистрирани се повеќе од 100 потреси.

Коронавирус