петок, 29. јули 2022. Вести денес: 126
home Регион

Прв случај на мајмунски сипаници и во Хрватска

Прв случај на мајмунски сипаници и во Хрватска

Во Хрватска е потврде прв случај на мајмунски сипаници, јави ХРТ.

Се сомнева дека болеста е потврдена со ПСР тестирање.

Станува збор за маж кој престојувал со Италија и Шпанија. Има полесен облик на мајмунски сипаници и не е хоспитализиран и се наоѓа во домашна изолација.

Коронавирус