четврток, 28. септември 2023. Вести денес: 126
home Регион

Протести во Бугарија поради убиството на новинарката Маринова

Протести во Бугарија поради убиството на новинарката Маринова

Стотици граѓани синоќа протестираа во повеќе градови во Бугарија поради бруталното убиството на новинарката Викторија Маринова во градот Русе.

Протестантите носеа транспаренти со написи: „Ако нема правда, нема мир“, „Митото убива“…

Бугарскиот државен обвинител Сотир Кацаров вчера изјави дека властите немаат нови индиции за мотивите за силување и убиство на Маринова, предупредувајќи дека во оваа фаза од истрагата е потребна претпазливост.

Според него, властите ги следат сите нивоа на истрага за нејзиното убиство.

– Во оваа фаза мора да бидеме внимателни, не затоа што немаме што да кажеме, туку затоа што секој непрецизно изговорен збор може да ја загрози нашата работа, рече Кацаров.

Тој додаде дека „едно е сигурно – нападот беше екстремно брутален и исклучително монструозен“.

Бугарската истражувачка новинарка Викторија Маринова (30) во саботата беше брутално претепана, силувана и задавена во Русе, северна Бугарија, а нејзиното тело беше пронајдено во паркот во близина на реката Дунав.

Маринова беше новинар и уредник на бугарската телевизија ТВН и известуваше за истрага за наводна корупција поврзана со фондовите на ЕУ. (МИА)