понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 166
home Регион

Пронајдено телото на загинатиот грчки пилот

Пронајдено телото на загинатиот грчки пилот

Речиси 24 часа вчерашното уривање на грчкиот воен авион, денеска во водите на Егејското море беше пронајдено телото на пилотот на леталото.

Телото на 34-годишниот Јоргос Балтадорос, според грчките медиуми, било забележано од рибарски чамец што учествувал во потрагата.

Како што јави дописникот на МИА од Атина, во исто време, продолжува акцијата за пронаоѓање на црната кутија за да се утврдат причините за уривањето на воениот авион во Егејското Море.

Алтернативниот министер за одбрана на Грција, Фотис Кувелис, говорејќи за грчката телевизија ЕРТ, рече дека два грчки авиони „Мираж 2000-5“ тргнале да пресретнат два турски ловци Ф-16, кои го прекршиле грчкиот воздушен простор.

Меѓутоа кога стигнале Миражите, турските авиони веќе биле заминати, а несреќата се случила на враќање на девет милји пред воената база на грчкиот остров Скирос. Во еден момент се изгубила трагата на едниот авион.

Со наредба и одлука на министерот за одбрана на Грција, Панос Каменос, од вчера е прогласена тридневна жалост во грчката армија.

Во грчките медиуми, бура реакции предизвика начинот на кој беше соопштено дека пилотот е мртов. Додека беше во тек акцијата за пронаоѓање на остатоците од авионот, а пилотот се водеше за исчезнат, наместо официјално соопштение, грчкиот министер за одбрана Каменос, одбра преку неговиот Твитер профил да објави дека пилотот е мртов.

МИА

Коронавирус