сабота, 16. јануари 2021. Вести денес: 0
home Регион

Прогласена вонредна состојба на честата туристичката дестинација на Македонците во Грција

Прогласена вонредна состојба на честата туристичката дестинација на Македонците во Грција

Источниот дел на Крит викендов го зафатија обилни дождови во кои се поплавија градовите Иерапетра и Ситиа, по што е прогласена вонредна состојба.

Службите за помош при катастрофи денеска испумпуваат вода од зградите, хотелите и куќите на источниот медитерански остров, кој во голема мера зависи од туризам.

Во Грција, особено на Крит, изминатите денови имаше невреме со невообичаено голем број бури и поројни дождови, јави ДПА.

Коронавирус