вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 44
home Регион

Продолжуваат партиските консултации за нови избори на Косово

Продолжуваат партиските консултации за нови избори на Косово

Вршителот на должноста косовски претседател Вјоса Османи денеска ги продолжува консултациите со политичките партии за одредување на датумот на предвремените избори откако Уставниот суд донесе одлука дека било неуставно парламентарното гласање за избор на нова влада во јуни. Консултациите почнаа вчера и досега беа предложени крајот на јануари или 7 февруари како можни датуми за изборите.

Коронавирус