недела, 1. октомври 2023. Вести денес: 44
Во живо

Втора годишна конференција на Унија на ветерани на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица

home Регион

Продолжува да расте бројот на нови мигранти на островите во Егејското Море

Продолжува да расте бројот на нови мигранти на островите во Егејското Море

Бројот на мигранти и бегалци, кои пристигнуваат на грчките острови во источниот дел на Егејското Море, продолжи да се зголемува и во текот на изминатава недела.

Грчките власти соопштија дека од понеделник до утрово на островот Лесбос пристигнале 24 мигранти и бегалци. Во истиот перид 60 лица пристигнале на островот Хиос, додека на островот Самос не биле регистрирани новодојдени мигранти и бегалци.

Вкупно 2.006 мигранти и бегалци пристигнале на егејските острови од почетокот на април.

МИА