понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 150
home Регион

Приватна фирма ќе отвори прв крематориум во Грција

Приватна фирма ќе отвори прв крематориум во Грција

Во следните седмици, според грчките медиуми, се очекува да започне со работа првиот крематориум во Грција во сопственост на приватна фирма, а ќе биде отворен во областа Рицона во близина на островот Евија, jави дописничката на МИА од Атина.

Приватната компанија, потребните дозволи за работа ги добила пред една година, кога и започнале подготовките за изградба на објектот и поставување на опремата.

Кремирањето, според истите информации се очекува да чини 600 евра, а процените се дека годишно, би имало околу 10 илјади кремирања.

Иако во последните години се спомнуваше дека општина Атина ќе го отвори првиот крематориум, а веќе е одреден просторот, одредени компании во тој дел судски го блокирале процесот, па така, Грците и понатаму за кремирање заминуваа во странство, што според грчкото друштво за кремирање чини околу 2500 евра.

Најблискиот крематориум за Грците е во Софија.

Според грчките медиуми, процените се дека во изминатите години, на годишно ниво имало над 4000 случаи на кремирања на лица од Грција во бугарската престолнина.

МИА

Локални избори 2021