четврток, 23. септември 2021. Вести денес: 20
home Регион

Присутните гледаа во земја, гледачите збунети: Кривична пријава против Јосипа Лисац поради начинот на кој ја пееше химната (ВИДЕО)

Присутните гледаа во земја, гледачите збунети: Кривична пријава против Јосипа Лисац поради начинот на кој ја пееше химната (ВИДЕО)

Против хрватската пејачка Јосипа Лисац е поднесена казнена пријава поради начинот на кој ја извела националната химна на инаугурацијата на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ.

Пријавата е поднесена од адвокатот Бошко Жупановиќ, кој изјави дека „химната на Република Хрватска е изведена на подбивен и омаловажувачки начин“ и дека Јосипа Лисац на тој начин извршила кривично дело кршење на угледот на Република Хрватска со „користење подбивни артикулации и тоналитети“.

„Не сакам внимание на медиумите. Го направив тоа како адвокат и граѓанин. Мислам дека тоа е само исмејување и дека не соодветствува за никаков настан, а камоли на инаугурацијата на новоизбраниот хрватски претседател”, рече Жупановиќ за Индекс.хр.

Тој додаде дека ја напишал пријавата затоа што сметал дека тоа е негова граѓанска должност.

Коронавирус